Založ si blog

Kupujem RODINNÝ DOM, NA ČO TREBA DAŤ POZOR?

Kupujete rodinný dom? Realitnej kancelárii neveríte? Máte obavy, aby všetko bolo v poriadku? Neviete, na čo dať pozor? Neviete, kde získať potrebné informácie? Neviete, čo a kde preveriť?Poradíme vám …

 

Čo by ste mali vedieť?

 

Pri kúpe rodinného domu je potrebné, aby ste sa zameral na dve veci:

 

Na právne a faktické vady.

Právne vady:

 

Pokiaľ sa jedná o právnej vady, je potrebné zistiť, či ten, kto dom ponúka, je skutočne jeho vlastníkom. To sa dá zistiť z výpisu evidencie katastra nehnuteľností. Výpis musí byť aktuálny, najlepšie čo najčerstvejšie aby ste mal istotu že medzičasom nedošlo k žiadnej zmene .Taktiež je potrebné sa zaujímať o to, aby sa na nehnuteľnosti neviazol práva tretích osôb. Predovšetkým preverte, či na túto nehnuteľnosť neexistuje záložné právo, vecné bremeno, nájomná zmluva, obmedzenia vlastníckych práv vyplývajúcich zo spoluvlastníctva veci, či tu neexistuje predkupné právo alebo exekučný príkaz a pod.

 

Záložné právo je pri kúpe domu nepodceňujte! Predstavte si situáciu, že by dlžník (nemusí ísť len o vlastníka nehnuteľnosti), ktorého dlh je záložným právom zaistený, prestal svoj dlh riadne a včas splácať. V tom prípade by mohol veriteľ uplatniť svoje záložné právo a nariadiť exekučné predaj domu. Nedajte na uisťovanie, že záložné právo nenesie žiadne riziko. Nepristúpte ani na zľavu z ceny, ale v takom prípade trvajte na vyriešení  problému ešte pred kúpou. Tj. uhradení dlhu a výmaz záložného práva. 

 

Ak je z katastra nehnuteľností zrejmé, že sa k domu, ktorý chcete kúpiť, viaže predkupné právo tretej osoby, je potrebné, aby táto oprávnená osoba písomne ​​vyhlásila, že jej bol predaj ponúknutý a že svojho predkupného práva nevyužila. Inak by sa ten, kto má predkupné právo, mohol domáhať neplatnosti uskutočneného predaja.

 

Treba si tiež uvedomiť, že vecné bremeno doživotného užívania treťou osobou či nájomná zmluva by vás v užívaní nehnuteľnosti mohli dlhšiu dobu významne obmedzovať. . Tieto práva tretích osôb sú taktiež zapísané v katastri nehnuteľností.

 

Ak vás zaujíma aj téma projekty domov alebo stavebné pozemky navštívte náš blog .  Rodinny-dom.sk

 

 

 

Záhradný nábytok

29.05.2013

Záhradný nábytok z masívu Záhradný nábytok dokáže dokonale umocniť príjemný relax a posedenie v záhrade. Je množstvo rôznych dizajnových prevedení a rovnako aj bohaté materiálové prevedenie záhradného sedenia v rôznych kategóriách. Na svoje si dokáže prísť každý. Od cenovo najdostupnejších ako je plast až po skutočne luxusné záhradné sedenia. Záhradné [...]

Moderný nábytok z masívu

11.05.2013

Moderný nábytok Kvalitný nábytok do spálne alebo obývačky je základom rodinnej pohody . Dnešná moderná bio doba je naklonená ekologickým materiálom , drevo je materiál ktorý overil čas . Ak chcete aby ste vy aj vaše deti mali zdravý spánok odporúčame nábytok z masívu, ktorý je ekologický nezávadný . Záhradný nábytok Do záhradný je najvhodnejší záhradný [...]

Drevený nábytok

03.05.2013

Nábytok z masívu nabytokmirek.sk Zariadenie interiéru si v mnohých prípadoch vyžaduje dostatok času, chuti niečo začať a tak isto jemného cítenia a zmysel pre detail. Aj keď disponujete všetkými týmito vecami a nemáte vhodný nábytok tak zariadenie je pomerne náročné. Mnohý túžime po elegantnom dizajne a nábytku, ktorý bude súčasne aj kvalitný. Vysoká kvalita [...]

protest prezidentský palác peace no war

Všetci chceme mier, ale vieme, aký?

26.03.2023 19:00

Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?

tula

Rusko tvrdí, že v Kirejevsku explodoval ukrajinský dron naložený trhavinou

26.03.2023 17:22

V centre mesta v Tulskej oblasti mohutný výbuch vyhĺbil veľký kráter, zranili sa najmenej traja ľudia.

bielorusko

Budú Putinove taktické jadrové zbrane v bezpečí pred bieloruskými partizánmi?

26.03.2023 16:05

Po ruskej invázii na Ukrajinu začali bieloruskí partizáni vo svojej krajine vykonávať sabotáže.

parlament, hlasovanie, predčasné voľby, zmena ústavy, Michal Šipoš

Šipoš: Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v NR SR neovplyvnil

26.03.2023 15:06

Podľa podpredsedu opozičného Smeru Juraja Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.

zahrada

Magazín o trendoch v bývaní .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 127829x
Priemerná čítanosť článkov: 4917x

Autor blogu