Založ si blog

Kupujem RODINNÝ DOM, NA ČO TREBA DAŤ POZOR?

Kupujete rodinný dom? Realitnej kancelárii neveríte? Máte obavy, aby všetko bolo v poriadku? Neviete, na čo dať pozor? Neviete, kde získať potrebné informácie? Neviete, čo a kde preveriť?Poradíme vám …

 

Čo by ste mali vedieť?

 

Pri kúpe rodinného domu je potrebné, aby ste sa zameral na dve veci:

 

Na právne a faktické vady.

Právne vady:

 

Pokiaľ sa jedná o právnej vady, je potrebné zistiť, či ten, kto dom ponúka, je skutočne jeho vlastníkom. To sa dá zistiť z výpisu evidencie katastra nehnuteľností. Výpis musí byť aktuálny, najlepšie čo najčerstvejšie aby ste mal istotu že medzičasom nedošlo k žiadnej zmene .Taktiež je potrebné sa zaujímať o to, aby sa na nehnuteľnosti neviazol práva tretích osôb. Predovšetkým preverte, či na túto nehnuteľnosť neexistuje záložné právo, vecné bremeno, nájomná zmluva, obmedzenia vlastníckych práv vyplývajúcich zo spoluvlastníctva veci, či tu neexistuje predkupné právo alebo exekučný príkaz a pod.

 

Záložné právo je pri kúpe domu nepodceňujte! Predstavte si situáciu, že by dlžník (nemusí ísť len o vlastníka nehnuteľnosti), ktorého dlh je záložným právom zaistený, prestal svoj dlh riadne a včas splácať. V tom prípade by mohol veriteľ uplatniť svoje záložné právo a nariadiť exekučné predaj domu. Nedajte na uisťovanie, že záložné právo nenesie žiadne riziko. Nepristúpte ani na zľavu z ceny, ale v takom prípade trvajte na vyriešení  problému ešte pred kúpou. Tj. uhradení dlhu a výmaz záložného práva. 

 

Ak je z katastra nehnuteľností zrejmé, že sa k domu, ktorý chcete kúpiť, viaže predkupné právo tretej osoby, je potrebné, aby táto oprávnená osoba písomne ​​vyhlásila, že jej bol predaj ponúknutý a že svojho predkupného práva nevyužila. Inak by sa ten, kto má predkupné právo, mohol domáhať neplatnosti uskutočneného predaja.

 

Treba si tiež uvedomiť, že vecné bremeno doživotného užívania treťou osobou či nájomná zmluva by vás v užívaní nehnuteľnosti mohli dlhšiu dobu významne obmedzovať. . Tieto práva tretích osôb sú taktiež zapísané v katastri nehnuteľností.

 

Ak vás zaujíma aj téma projekty domov alebo stavebné pozemky navštívte náš blog .  Rodinny-dom.sk

 

 

 

Záhradný nábytok

29.05.2013

Záhradný nábytok z masívu Záhradný nábytok dokáže dokonale umocniť príjemný relax a posedenie v záhrade. Je množstvo rôznych dizajnových prevedení a rovnako aj bohaté materiálové prevedenie záhradného sedenia v rôznych kategóriách. Na svoje si dokáže prísť každý. Od cenovo najdostupnejších ako je plast až po skutočne luxusné záhradné sedenia. Záhradné [...]

Moderný nábytok z masívu

11.05.2013

Moderný nábytok Kvalitný nábytok do spálne alebo obývačky je základom rodinnej pohody . Dnešná moderná bio doba je naklonená ekologickým materiálom , drevo je materiál ktorý overil čas . Ak chcete aby ste vy aj vaše deti mali zdravý spánok odporúčame nábytok z masívu, ktorý je ekologický nezávadný . Záhradný nábytok Do záhradný je najvhodnejší záhradný [...]

Drevený nábytok

03.05.2013

Nábytok z masívu nabytokmirek.sk Zariadenie interiéru si v mnohých prípadoch vyžaduje dostatok času, chuti niečo začať a tak isto jemného cítenia a zmysel pre detail. Aj keď disponujete všetkými týmito vecami a nemáte vhodný nábytok tak zariadenie je pomerne náročné. Mnohý túžime po elegantnom dizajne a nábytku, ktorý bude súčasne aj kvalitný. Vysoká kvalita [...]

Ján Budaj

Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

03.12.2022 17:25

Šéf ministerstva Ján Budaj prezradil aj ďalšiu ambíciu - chce vymenovať aj úplne nový národný park.

ALDE

Európski liberáli prijali v Bratislave rezolúciu o právach pre LGBTI+ ľudí

03.12.2022 17:02

Navrhovateľom rezolúcie bolo hnutie Progresívne Slovensko. Je reakciou na nedávny teroristický útok na Zámockej.

Peter Pellegrini, Richard Sulík

Politológ: Spolupráca SaS s Hlasom je politická realita. Ďalšie dýky do chrbta koalícia prežiť nemusí

03.12.2022 17:00

Hlas je pre Sulíka to najmenšie zlo a vládu s Petrom Pellegrinim by aktuálne zrejme uprednostnil pred vládou s Igorom Matovičom.

Miroslav Kollár / Spolu /

Spolu bude na sneme riešiť postup do volieb, má prísť aj Dzurinda

03.12.2022 15:21

Šéf strany Miroslav Kollár hovorí o spolupráci stredopravých strán.Tvrdí, že Dzurindov politický projekt je ideovo pripravený.

zahrada

Magazín o trendoch v bývaní .

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 126010x
Priemerná čítanosť článkov: 4847x

Autor blogu